Jazzíkův prázdninový deníček/26
NAMLOUVÁNÍ V LÉTĚ

Témata bulváru v okurkové sezóně?
Co nosí holky v horku pod sukní? Slepne se nedostatkem sexu?
Téma nejen okurkové sezóny! Jak na kluky, jak na dámy, ženské, slečny, holky? Je to dřina už o tom jen mluvit. Podívejte, jak se vaši chlapi vracejí z hospod udření. A o čem tam asi melou, když proberou fotbal? O vás, dámy, slečny, holky! A o čem vy brebentíte u kadeřníka? Láska, vztah, sex – téma navždycky.

JDU PO ULICI A PROHLÍŽÍM SI LIDI JAKO OBRAZY
Člověk je jedním ze sto devadesáti tří druhů žijících primátů. Sto devadesát dva z nich jsou pokryti srstí. Výjimkou je nahá opice – tedy my, kteří jsme sami sebe nazvali Homo sapiens. Každému zamilovanému se zdá, že je první a jediný, kdo vše takhle moc a opravdu prožívá. Ale citujme z chytré knížky:

„Každý živočišný druh má svůj svatební obřad, svůj stanovený způsob namlouvání, přesně určené roucho a celý ten milostný rituál je do puntíku přesně dodržován… Není tu docela žádná svoboda ani libovůle, o jaké se lidi domnívají, že v lásce existuje, když si živý tvor volí svou milou a když ji získává. Všechno je přísně určeno a stanoveno, milostné pohyby i úkony, melodie zpěvu, síla a druh vůně nebo detaily obleku, takže nějaké vybočení ze směrnic milování je zhola vyloučeno.“ (J.Komárek: Milování v přírodě)

Jenže nám teď jde právě o ty přípravy! O ty, jejichž proměnlivost se z hlediska biologického zdá zanedbatelná, nicméně z hlediska nás hledajících partnera jsou právě přípravy na vytvoření páru a způsob získávání partnera často momentálně nejdůležitější věcí na světě.
Lidstvo se pídí po informacích o nebeských tělesech vzdálených miliony světelných let, a přitom netušíme skoro nic o vesmíru v nás. Nevíme třeba ani, proč nám z placky obličeje vytrčel nos, natož abychom věděli, jaké typy lidských povah vytvářejí ideální partnerský svazek. Často extrémní případy, nad kterými psychologové lomí rukama, vytvořily díky přizpůsobivosti a chuti po vzájemnosti příkladná manželství. Naopak dva typy na první pohled vyloženě se k sobě hodící, se rozejdou po půl roce.

STOJÍ ZA POZORNOST:
1. VĚK: Nikde není psáno, že o dva, pět, deset let starší manžel je terno. Jenom je logické, že podobné manželské svazky jsou nejčastější.
2. VZHLED: Velké výkyvy od „normálu“ na jedné ze stran (pokud se o něčem takovém dá mluvit), přinášejí dříve nebo později komplikace. Naproti tomu ale platí, že „manekýni a manekýnky jsou jen krásný podklad pro krásný textil“. Takže i v době, kdy jsou časopisy plné dokonalých hříček přírody, kterým umožnila plastická chirurgie nabýt neuvěřitelných rozměrů a tvarů, přemýšlejme, co je televizní seriál a co je náš život.
Navíc si uvědomte, že krása začíná dříve nebo později vadnout. Když si lidský život proberete bez pozlátka, zhruba patnáct let od obdržení občanky máte šanci žít bez vrásek, postupující pleše, přebytečného tuku a ochabující tkáně. Dalších x let musíte na údržbu vynakládat hodně úsilí, času i peněz a náklonnost svého okolí musíte získávat úplně jinými prostředky, než je krása tváře a těla…
(Pokračování zítra!)

Napsat komentář