Jazzíkův prázdninový deníček/ 27OBDIVUJETE TYGRA, KTERÉHO ON VIDÍ V ZRCADLE?

Jazzíkův prázdninový deníček/ 27
OBDIVUJETE TYGRA, KTERÉHO ON VIDÍ V ZRCADLE?

Chcete-li mít klid ve vztahu, klidně tak čiňte. Ale jak dlouho to vydržíte, když mu smrdí nohy? 

Ať už partnerské vztahy řešíme právě teď, možná svoje, nebo svých dětí a svých blízkých, nebo máme tyhle starosti za sebou, nikdy si nemůžeme být jisti, že jsme vše nejlíp věděli nebo všechno víme. Partnerské vztahy jsou vždycky nedohraná šachová partie.
(Pokračování ze včerejška.)


3. INTELIGENCE: Bývá definována jako rozumová, duševní schopnost a vyspělost, chápavost, vzdělanost, moudrost a duševní nadání. Nezaměňujte inteligenci s nejvyšším dosaženým vzděláním. Jako hulvát se může chovat i akademik a naproti tomu, člověk bez vyššího vzdělání může mít v sobě noblesu hodnou diplomatického protokoláře.
4.VÝCHOVNÉ PROSTŘEDÍ: Protože tyto úvahy v těchto místech čte asi spíše generace, která spíše přemýšlí v tomto směru o svých dětech, může se zdát, že jim přece všechno rozumně vysvětlíme. My už možná máme kus života za sebou, takže přece všechno víme. Ale zkušenosti jsou nepřenosné. Vzpomeňte si, že i nám ve věku kolem plnoletosti tyhle rady připadaly pošetilé, v počáteční etapě vztahu zanedbatelné.

Mohlo vás nebo někoho vašeho známého klidně potkat:
Ona se přistěhovala po svatbě k mužovi na venkov. Manželova rodina pracovala na rodinné farmě. Hezká ťuťu ňuňu zvířátka začala smrdět a nepřestávala vyžadovat potravu. Po několika týdnech jí začala připadat jako devítihlavé bestie.
Nebo: Vesnický kluk se oženil do Prahy. Na vesnici s tátou pořád něco kutili v dílně, jeho novomanželka měla v Praze velkou rodinu, se kterou byla zvyklá často navštěvovat různé večírky a společenské příležitosti. Při kanastě si připadal úplně zbytečný na světě, ona mu jednou večer vzteky praštila o zem s modelem lodi, kterou lepil dlouhé večery… Všechny nesrovnalosti se mohou léta pracně udržovat pod pokličkou, pára jen syčí, a pak jednou papiňák exploduje. Občas se taky podaří hořák pod papiňákem ztlumit nebo dokonce úplně uhasit. Tomu se pak říká partnerská spolupráce. Systém ústupků, které si zaslouží aplaus na otevřené scéně.

5. HODNOTOVÝ ŽEBŘÍK
Jsou lidi, kteří všechny vydělané peníze projí nebo propijí a sejdou-li se na to vhodní on a ona, dokonce mohou žít i v harmonickém manželství. Dokonce i dva hrabivci, kteří večer co večer vytahují z kapes tučné tuzéry a jejich jedinou četbou jsou přírůstky na bakovních účtech, mohou vytvořit kouzelnou rodinku… Otázka – co je pro Něj nebo pro Ni důležité – by vás měla trápit od první pusy. Představte si horory, kdy si Ona koupí krásnou knížku a On jí ji omlátí o hlavu, protože utrácet za blbosti, když v létě chtějí jet na Kanáry, se nesmí.

Mnoho nenápadných pout s budoucím partnerem si nasazujeme zcela mimovolně, intuitivně. Zda to vyjde? O tom v počátečních fázích vztahu většinou moc nepřemýšlíme. Jste naivní? Nevěřte všemu, co váš partner o sobě říká. Zacpěte si uši a chtějte všechno poznat a zformulovat si sami. Tak už to bývá, že každý z nás v sobě vidí často někoho, kým bychom chtěli být a ne toho, kým opravdu jsme.

Jedna americká autorka radí ženám: Obdivujte stejného tygra, kterého on vídá v zrcadle… Je to dost licoměrná sázka na mužskou ješitnost. Možná toho tygra dostanete do klece, ale co když vám půjde po krku?
Další rada: Pokud vás vaše dívka nebo váš kluk berou už do rodiny, rozhlídněte se kolem. Zkuste si přemalovat Její nebo Jeho rodiče do dnešní podoby vašeho partnera. Trochu vám tam nezapadají? Ale ano. Každá naše buňka obsahuje 46 chromozómů. Polovina z nich je otcových a polovina matčiných. Každý chromozóm se skládá z dalších stovek menších jednotek a každá z nich patronuje jeden z dědičných znaků. A tito malí pidižvýci – geny – určují, jestli náš „kocourek“ bude jednou vážit metrák (po tatínkovi) nebo naše „kočička“ na nás jednou bude mít ústa proříznutá jak pytel na hady (celá maminka).

Předpoklady k určitým vlastnostem se dědí. Nicméně můžete věřit tomu, že člověk je jediný tvor, u něhož během několikaleté výchovy může dojít k poopravení toho, co si nastřádali jeho předkové za miliony let svého vývoje. Věřte, že láska zmůže hodně a že se váš protějšek díky ní může změnit. Ale nevěřte tomu moc. A nevěřte už raději vůbec, že vaše láska nebo manželství může vyléčit alkoholika, narkomana, recidivistu nebo změnit orientaci homosexuála. Je to drsné, ale pragmatické.
Každý den probrečený, protrápený a rozhádaný se vám odečítá ze života dvojnásob. Pochopitelně existují i příklady, že se neuvěřitelné stalo skutkem a z ďábla se stal anděl. Ale to jsou jen velmi a velmi řídké výjimky.

V partnerských vztazích je nutné být připraven spíše na společné drhnutí připálených hrnců a praní špinavého prádla, než si představovat jen chvíle prožitého nebeského klidu a ideálního propojení.
Společné promoknutí na kůži, nevlídno a zima, improvizované nocování – ideální podmínky k tomu, jak nakouknout partnerovi pod kůži. Možná teprve v těchto chvílích si poprvé všimnete, že vaše partnerka má sklony k hysterii, že vašemu klukovi dech po probdělé noci nevoní po fialkách. Zdá se vám nechutné uvažovat v těchto kategoriích v sousedství lásky? Mlžení v odvrácených stránkách vztahů je nejškodlivější. Mlžení i mlčení. Vyvarujete se tak v partnerských vztazích části zklamání, z nichž mnohá na vás tak jako tak čekají.

Napsat komentář