Jazzíkův prázdninový deníček/10
PŘEŽRANÝ A HLADOVÝ SVĚT

Pod okny šplouchá Indický oceán. Havaj v Africe. Hotelový rezort, který má svá bohatýrská léta za sebou. Dříve turistický ráj, kde černoušci vyráběli keňské nebe pro bílé muže. Džambo, Keňa! Dobrý den, Keňo.

Jedeme po předměstí velkého města a začínáme se stydět. Cvakají závěrky foťáků a lidi za okny se neusmívají, nemávají. Jsou podmračení a natahují ruce.

Začíná velké srovnávání. Teď po létech se mi poštěstilo vrátit se na pár dní na stejná místa. 

Tenkrát jsem tu byl s malým synkem. Když viděl ty natažené ruce, zakrýval si oči. Bylo mu do breku. Nemohl se na to dívat! 

Němečtí turisté házeli dětem z okna pečlivě zabalené hračky. Děti je strkaly do kapes, natahovaly ruce dál, ale křičely: „Dollars! Dollars!“ Houfy jich dokázaly za autobusem plným přejedených běžet kilometry. Možná jsou z těch nejvytrvalejších dnes světoví rekordmani a sbírají na mítincích zlaté cihly. Dost blbý humor.

Srovnávám, srovnávám. Kdysi se žebralo jen za branou hotelového rezortu. Nevydržel jsem tlak a dvěma klukům jsem rozdělil mince z kapsy. Ten, který asi dostal míň, mi málem jednu vrazil. Příště jsem už po setmění za hradby rezortu nevylezl. Teď po létech žebrá personál už i uvnitř. Tučná léta bohatých cestovek jsou pryč. 

Rezort zeje prázdnotou, služby fungují ne na půl, ale na čtvrt plynu. Snad jen mladých sociálních pracovnic je tu nějak víc. Chodily jen po hlavní uličce přilehlé vesnice. Synek se mě tehdy ptal, jak to, že tyhle paní jsou tak krásně oblečené, když ti ostatní jsou oblečení nekrásně… Tehdy jsem se ještě mohl vzhledem k jeho věku vykroutit. Řekl jsem mu, že ty slečny asi hledají ženicha, tak se na to vystrojily. 

Koukám po létech a ty slečny už pracují i uvnitř rezortu. Nejstarší řemeslo prostě funguje tím spíš, čím jiný servis upadá. V cestovce v Praze mi přesunuli dovolenou. Příští měsíc západoevropský majitel tenhle rezort zavře. Zatím jen na měsíc, dva, tři. 

Procházím se vesnicí poblíž rezortu, kterou turisti živí. Už se necítím tak bezpečně jako kdysi. Domorodci už nejsou vstřícní. Začínáme se nějak navzájem podezírat. Něco je tu špatně. V každém pouličním baru hraje televize krásný, snadný bílý život. A ve všech očích vidím určitě neoprávněně jedno velké: Naval prachy a vypadni! Ty si žiješ ten krásný, snadný bílý život!

Kdosi moudrý na světovém kongresu o bídě vypočítal, že polská kráva dostává dvaapůlkrát více dotací než Afričan.

Dary nikdy nic nevyřešily. Ani v Polsku, ani v Africe. Nic nevyřeší ani exodus za bohatstvím. Jediná cesta je přinutit domácí chytré hlavy, aby vymyslely, jak si pomoct doma samy! Zatím to v Keni pochopili šikovní mladí vexláci. Na rozdíl od institucí zařídí všechno. Sedí na vchodu do rezortu od rána do večera. Jsou tam, aby poskytovali služby a vydělali si na živobytí. A vydělávají. Ti, co jsou livrejovaní v hotelích, mají pocit, že jsou pod penzí a nic nejde, zeptejte se zítra. Nebo pozítří? Není to zase tak dávno, abychom tohle nepamatovali doma.

Ale co já s tím? Co udělám já, abych ty natažené ruce neviděl? Zakryju si taky oči? Dám si v baru panáka, aby si barman víc vydělal a měl víc peněz pro děti? Nebo řeknu to, co můj anglický soused, že tohle je prostě Afrika?

Nebo rozdám svoje propisky? Nechám pokojskému pár svých triček?

Ležím u Indického oceánu a jsem v klidu. Všudypřítomní a otravně neodbytní obchodníci nesmějí za závoru rezortu. Na rozdíl od jiných zemí na světě můžu za světla pořád ještě sám i do vesnice. Zatím ty ruce jsou natažené. Někdy je ale v zádech cítím jako napřažené. Přežraný a hladový svět. Nerovnováha zneklidňuje. Zeměkoule se naklání. Závora ještě drží…

(Ukázka z knihy Krůtí brko 1/ Dopisy z Tramtárie.
K dostání v knihkupectvích nebo výhodněji a s věnováním přímo v nakladatelství Arcadia Art Agency, Strmá 144, 257 21 Poříčí, objednejte i zde, pište do rubriky Zprávy.)

Napsat komentář