Jazzíkův prázdninový deníček/51
KUPTE SI KAFE S HITLEREM!

Nedávno jsem zde na stránce Dobrý den, Poříčí nad Sázavou blahopřál poříčskému badateli a letitému opatrovníku poříčských církevních památek panu Vladislav Marešovi ke knize o historii mé rodné vesnice.

Nemohl jsem si ale odepřít pozastavení nad prezentací a realizací knihy, kterou obecní úřad vydal na své náklady. Nejen, že po křtu následovala velmi rozjařená a diskutabilní performance skupiny Buzny a Kuřačky (zatímco mezi lidi někdo pustil informaci, že jde o herce Národního divadla). Tu lze s trochou pochopení akceptovat jako příjemně ztřeštěný experiment.

Horší je pochopit , že místní obecní úřad knihu na vlastní náklady vydá v nakladatelství Naše vojsko a kniha se tak ocitá v sousedství sortimentu, který by nikdo nečekal. Před třemi dny vyšel ve zpravodajském deníku E15.cz článek nazvaný „Hrnky s nacisty jdou prý na odbyt. Naše vojsko rozšířilo sortiment o další zločince“…

Nakladatelství totiž vedle knih nabízí i hrnky a trička s portréty Hitlera, Heydricha, Goebbelse, Eichmanna, Göringa, ale třeba i Stalina nebo Kájínka. Podle vyjádření ředitele nakladatelství, co se jeví zakázané, je dobře prodejné a pan ředitel si libuje: „Hitler a jeho parta“ jdou dobře na odbyt.

Hrnky a trička jsou prý neprávem považovány za propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka, on je vnímá jako „upomínkové předměty“…

Za upomínkové předměty má sortiment s fašistickými zločinci pravděpodobně i policie, která podle svého šetření na tomto sortimentu neprokázala, že by jejich prodej byl trestnou činností.
Jde přece jen o pouhý obchod!

Rozumíte někdo této logice?

(Zdroj informací: E15.cz, P.Jansová, 20.8.2019)